У рештках поміченої у XII столітті наднової SN 1181 знайшли зірку-«зомбі» — білого карлика, який пережив вибух наднової та залишився активним, пише Успіх in UA.
Відкриття вдалося зробити за допомогою спостережень з обсерваторії Keck, завдяки яким науковці створили детальну тривимірну карту туманності Pa 30, утвореної залишками наднової.
Вибух наднової біля сузір’я Кассіопеї спостерігали китайські та японські астрономи ще в 1181 році протягом шести місяців. Протягом століть залишок вибуху залишався загадкою для дослідників, поки у 2021 році в архівах місії WISE не ідентифікували туманність Pa 30 як залишок наднової SN 1181.
Це величезна хмара газу, розмір якої перевищує розмір Сонячної системи, а її структура демонструє унікальну асиметричну форму, рідкісну для залишків наднових, повідомляє nauka.
У центрі туманності науковці виявили білого карлика, температура якого сягає 200 тисяч градусів Цельсія, що робить його одним із найгарячіших об’єктів у відомому Всесвіті. Фрагменти, що виділяються з білого карлика, мають чіткі межі та утворюють порожнину навколо центру, створюючи унікальну морфологічну структуру туманності.
Асиметрія залишку наднової може свідчити про особливий механізм вибуху, але точніше це мають пояснити подальші дослідження.
Також науковці виявили ниткоподібні структури з сірки, що розтягуються від зірки до краю туманності, нагадуючи насіння кульбаби. Дослідження туманності показало, що ці нитки продовжують рухатися зі швидкістю близько 1000 кілометрів на секунду, що дозволило точно визначити дату вибуху — 1181 рік.
Читайте також: На нічному небі спалахне нова зірка
Дослідження Pa 30 дозволяє глибше зрозуміти рідкісний тип наднових Iax, до яких належала SN 1181, а також еволюцію зірок і нестандартні механізми їх вибуху.
Залишити відповідь