Науковці встановили, що сприяло зниженню рівня інтелекту давніх римлян

Науковці встановили, що сприяло зниженню рівня інтелекту давніх римлян


Забруднення повітря свинцем могло знизити розумові здібності давніх римлян, пише Успіх in UA.

Це показало дослідження криги Арктики та Ґренландії, яка утворилася між 500 роком до нашої ери та 600 роком нашої ери та містила зависокий рівень свинцю саме в римський період. Оскільки в цей період населення Римської імперії досягало 80 мільйонів, близько чверті тодішнього населення Землі зазнало б упливу свинцю в атмосфері, повідомляє nauka.ua.

У період розквіту Римської імперії з 27 року до нашої ери по 180 рік нашої ери, який ще називають Pax Romana, видобуток срібла досяг промислових масштабів через потребу в карбуванні монет. Але під час обробки срібної руди відбувалися значні викиди свиню: на один грам срібла могло випаровуватися до десяти кілограмів свинцю. Крім того, свинець використовували у водопровідних трубах, посуді, косметиці та навіть як консервант і підсолоджувач для вин. І це попри те, що давні римляни, як-от Пліній Старший, знали про небезпеку свинцю для здоров’я.

Проаналізувавши льодові керни, науковці встановили, що забруднення атмосфери свинцем зазнало значного зростання з 15 року до нашої ери, і з цього часу до кінця Pax Romana римська промисловість щороку виробляла 3-4 кілотонни викидів свинцю. Найбільшою концентрація його була б поблизу шахт і плавильних майстерень на території сучасних Франції, Іспанії, Сполученого Королівства та на східному узбережжі Адріатичного моря. Такі викиди збільшили б концентрацію свинцю у крові дітей римлян до 2,4-3,5 мікрограма на децилітр, чого достатньо для зниження IQ на 2,5-3 пункти.

Читайте також: У Болгарії знайшли статую високопоставленого римлянина часів античності

Такі результати свідчать про перший настільки масштабний випадок забруднення довкілля людиною. Автори дослідження припускають, що занепад розумових здібностей у цей період був розповсюдженим по всій Римській імперії. Інші науковці з ними не погоджуються та відкидають гіпотезу про те, що зниження інтелекту через забруднення свинцем могло бути додатковим фактором занепаду Римської імперії. Розв’язати цю суперечку допоможуть подальші дослідження.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *