Вчені знайшли докази того, що Марс був повноводним із самого початку свого існування, причому вода на його поверхні була гарячою, пише Успіх in UA.
Відкриття може вказувати на те, що Червона планета колись мала умови, сприятливі для життя, незважаючи на те, що наразі він сухий і мертвий.
Докази були знайдені у марсіанському метеориті NWA7034, більш відомому як “Чорна красуня”, який виявили в пустелі Сахара у 2011 році. Цей метеорит, віком приблизно 2 мільярди років, є другим найстарішим із знайдених марсіанських каменів, повідомляє podrobnosti.
Однак найцікавішим відкриттям стало виявлення в ньому зерен циркону, яким 4,45 мільярда років. Ці зерня містять сліди рідин, багатих на воду.
Представник дослідницької групи з Університету Кертіна Аарон Кавосі пояснив, що такі знахідки проливають світло на гідротермальні системи Марса, які формувалися внаслідок вулканічної активності.
“Ми виявили елементарні докази гарячої води на Марсі 4,45 мільярда років тому за допомогою наномасштабного аналізу геохімії”, — заявив Кавосі.
Він наголосив, що такі системи мали важливе значення для розвитку життя на Землі, і подібні умови могли існувати на ранньому Марсі.
Дослідники за допомогою спектроскопії ідентифікували у зернах циркону елементи, як-от залізо, алюміній, ітрій і натрій. Їхня присутність свідчить, що вода існувала ще під час магматичної активності на ранньому Марсі.
Раніше вчені знаходили докази марсіанських водних шляхів та озерних русел, припускаючи, що вода у великій кількості могла існувати близько 4,1 мільярда років тому, під час Ноахійського періоду. У цей час поверхню планети інтенсивно бомбардували астероїди.
Втім, Червона планета втратила свою воду мільярди років тому, коли марсіанська атмосфера була зруйнована сонячним випромінюванням. Зрештою, атмосферна деградація дозволила водяній парі випаруватися в космос, від чого Марс став сухим.
Читайте також: Вчений з’ясував, хто насправді знищив життя на Марсі
Однак нові дані свідчать, що рідка вода існувала ще раніше — у доноахейський період, тобто на самих початках формування планети. Попереднє дослідження циркону, проведене у 2022 році, показало, що зерна зазнали впливу від удару метеоритів – це робить його єдиним відомим цирконом із Марса.
Така знахідка відкриває нові горизонти для розуміння умов, які могли існувати на Марсі мільярди років тому.
Залишити відповідь