“Мене надихає усе навколо”: письменниця та поетеса Тетяна Шаповал про свій творчий шлях

“Мене надихає усе навколо”: письменниця та поетеса Тетяна Шаповал про свій творчий шлях


Нещодавно Успіх in UA писав про вихід нової книги української письменниці та поетеси Тетяни Шаповал. Ознайомившись із віршами ТиШі (псевдонім, під яким працює авторка), наші журналісти залишилися приємно вражені. Тож захотіли ближче познайомитися із пані Тетяною, щоб якомога більше дізнатися про її творчість.

Вітаємо, пані Тетяно! Розкажіть, будь ласка, про початок свого шляху на літературній ниві.

Писати я почала ще зі шкільних років, коли полюбила читання більше за гру з однолітками на вулиці, телевізор чи інші дитячі розваги. Так як народилась в сім’ї юриста, то і освіту маю аналогічну. Але це не завадило мені списати численні зошити. Вела щоденники, малювала, записувала вірші та інші твори. Батьки прищепили любов до книжок. Ще з юних років перечитала всю татову колекцію літератури різних жанрів. 

У школі відвідувала театральний гурток, де могла втілити всі свої таланти, часто брала участь в шкільних заходах з нагоди різних свят, де грала головні ролі. 

Уже в ті часи почала відвідувати недільну школу при церкві Євангельських християн баптистів. Віра надихала писати ще більше.

Як народжуються теми для Ваших віршів? Звідки черпаєте натхнення для їхнього створення?

Звісно, можна писати вірш на замовлення на вказану тему, але я сама не люблю такі твори. Не дивлячись на те, що вони подобаються замовнику. Найулюбленіші ті, які приходять самі. Ніколи не знаєш наперед, коли прийде натхнення і з’явиться щось дійсно варте уваги. 

Часто буває дуже не зручний час чи місце і тоді потрібно обов’язково хоч десь записати те, що прийшло на думку. Тому що ідея приходить один раз, а потім і не згадаєш. 

Зараз з цим легше: існують електронні блокноти, в які зручно записувати перші строфи навіть лежачі в ліжку, знаходячись у напівсні. А надихає мене все навколо: природа, діти, радість, смуток…

Які збірки Вам вже вдалося видати?

Збірки поезії, дякувати Богу та моїм близьким і читачам, видала дві: «Побажай мені гарного дня» та «Обережно! Крихке!» Але це не перші мої авторські книги Як не дивно, але першою була видана проза «Інтерв’ю з Осінню», хоч я завжди вважала себе більше поетом, ніж прозаїком. А потім вийшло продовження — «Іскра надії». Ця книга є на Yakaboo.  

Читайте також: Світ побачила нова книга “Іскра надії” української письменниці Тетяни Шаповал

Чи маєте Ви нагороди за свою творчість? Де презентуєте свої роботи широкому загалу?

Так, трохи маю грамот, подяк та відзнак за участь в конкурсах різних жанрів. Деякі за театральний вид мистецтва, де я читала свої авторські сюжетні твори, більше за самі вірші. 

А презентую книги найперше в соціальних мережах, наприклад, у Facebook. Коли виходить книга, проводжу презентації, а до того також часто беру участь в різноманітних літературниках, де читаю нові твори, слухаю колег по перу, надихаюсь, можливо, теж когось надихаю.

Які творчі плани маєте?

У кінці квітня 2024 року вийшла моя нова збірка, яку планую презентувати в Мистецькому хабі в Києві. 

Одночасно працюю над новою книгою, але про це поки більше не скажу. Там ще багато роботи. Нехай все вдасться. Молюсь за це і працюю.

Чим займаєтесь крім літератури?

Здобувши юридичну освіту, працювала в Вищому господарському суді України, Антимонопольному комітеті України, а на сьогодні працюю в тендерному управлінні провідним фахівцем з тендерних процедур закупівель в ПрАТ «АК «Київводоканал». Маю двох дітей.

Ви брали участь у зборі книг, які в подальшому поповнять полиці українських бібліотек. Розкажіть про це. 

Так. не раз брала участь в зборах книжок проєкту Книжкових Сил України. Передавала туди свої авторські книги. А також численні альманахи, в яких присутні і мої твори. Часто сама організовую конкурси на свята авторського права і радію, коли та чи інша бібліотека отримує мою книгу з автографом. Нещодавно так отримала книгу одна з бібліотек Сумської області. Працівники бібліотек, видно, вже стежать за мною, тому що зранку, перед роботою я лише встигла написати про книгу, як вже кілька людей, незнайомих мені, написали в коментарях. Радію, коли бібліотеки можуть отримати книгу, що дає можливість багатьом людям вільно читати українську літературу. 

Читайте також: Українська письменниця Тетяна Шаповал видала нову збірку поезії «Обережно! Крихке!»

У яких проєктах ще брали участь? 

Хотілося б більше встигати, але як вже казала вище, працюю повний робочий день, після роботи маю обов’язки домашні. Потім сім’я, діти, уроки… Інколи я жалілась сестрі, що нічого не встигаю, на що вона здивовано відповідала, що її очами я дуже багато всього встигла, але я весь час не задоволена своїми досягненнями. 

Мені здається, що в мене дуже мало часу, хочеться більше зробити. Намагаюсь максимально плідно використовувати кожну хвилину. Часто пишу в дорозі на роботу чи в укритті. Коли не пишу, то читаю, або ж слухаю аудіокниги, якщо очі вже сильно втомлені після робочого дня, адже вся моя робота в комп’ютері. Аудіокниги, то взагалі неймовірна знахідка для втомлених очей…

Відволіклась. Одного разу замислилась про те чи я живу взагалі. Чи це і є моє життя, адже я завжди живу майбутнім: майбутніми заходами, презентаціями, виходом майбутньої книги. Так і з’явився твір про крихке людське життя, який закінчується словами «Поспішати не треба: обережно! Крихке!».

“Мене надихає усе навколо”: письменниця та поетеса Тетяна Шаповал про свій творчий шлях

Як війна вплинула на Вашу творчість?

Війна стала для мене поштовхом розвиватись, рости і творити.

Які зміни, на Вашу думку, внесла війна в українську літературу?

Попри всі жахіття війни, попри біль, втрати та сльози талановиті люди України за ці роки написали багато творів, видавництва видали безліч нових книжок українських авторів. Було знято чимало шедевральних фільмів, які показують нашу силу, міць, незламність і одночасно демонструють справжнє обличчя ворога, його гидку потворну душу, спроможну на найгірші гріхи.

Дякуємо, пані Тетяно, за цікаву розмову і в цілому за Вашу творчість. Бажаємо успіхів в усьому, над чим Ви працюєте.

Успіх in UA


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *