Українські полярники розповіли, чи існує насправді Південний океан

Українські полярники розповіли, чи існує насправді Південний океан


Українські полярники розповіли, чи існує насправді Південний океан, пише Успіх in UA.

Про це йдеться на офіційній сторінці Національного антарктичного наукового центру у Facebook.

За словами вчених, з визнанням Південного океану відбулася ціла детективна історія.

Вперше на світовому рівні – Міжнародною гідрографічною комісією – він був виділений ще 1937 року. Однак 1953-го це рішення призупинили, бо міжнародна спільнота не дійшла згоди, як же окреслити його північну межу.

2000 року Міжнародна гідрографічна комісія знову визнала Південний океан (в межах 60° південної широти), однак це рішення не було ратифіковано.

Українські полярники розповіли, чи існує насправді Південний океан

2021 про визнання Південного океану оголосило Національне географічне товариство США – одна з найавторитетніших наукових організацій світу. Це передбачало зміни шкільної програми, позначення океану на мапах та інших продуктах National Geographic тощо.

Варто також додати, що Південний океан має тільки один берег – південний. Це власне берегова лінія Антарктиди.

Роль північного берега виконує Антарктична конвергенція або ж Антарктичний полярний фронт. Його утворює Антарктична циркумполярна течія (вона ж Течія західних вітрів), яка йде за годинниковою стрілкою та утворює замкнене коло довкола Антарктиди. Хоч цей берег не твердий, він досить надійно відокремлює холодну водну масу Південного океану від тепліших вод Атлантичного, Індійського та Тихого океанів.

Він – четвертий за розміром на планеті. Його площа становить понад 20,3 млн кілометрів квадратних, а найбільша глибина – понад 8 тис. метрів.

Читайте також: У Тихому океані з’явився організм, який поїдає пластик

Попри суворий клімат (температура води коливається від -2 до +10°С), тут вирує життя: від різноманітних водоростей, безхребетних та ракоподібних до риб, птахів та ссавців. Приміром, антарктичний криль вважається найчисленнішими видом на Землі, його біомасу оцінюють в середньому в 500 млн тонн.

Вилов антарктичного крилю здійснюють лише 5 країн у світі, одна з них – Україна.

“Навіть до повномасштабного вторгнення вилов українських рибалок у Південному океані перевищував вилов в наших акваторіях. На початку ж цього року суднами під прапором України тільки крилю добуто 13 578 тонн, тоді як промисловими рибалками у водоймах України – 1261 тонну водних біоресурсів (дані Держагентства з розвитку рибного господарства)”, – додали фахівці.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *