Представники Національного музею історії України показали, як виглядає прикраса під назвою панагія, пише Успіх in UA.
Про це йдеться на сторінці “Скарбниця Національного музею історії України” у Facebook.
Панагія у перекладі з грецької означає «Всесвята» і співвідноситься з образом Богоматері. Колись Панагія була епітетом Богородиці, пізніше цим словом стали називати її іконописні зображення.
Як особливу нагрудну відзнаку, панагію носять поверх облачення священники вищого сану.
Продемонстрована панагія – справжній шедевр, у якому поєднані віртуозна робота майстра-золотаря та світлість іконопису від художника-емальєра.
У центрі поля – мініатюрний емалевий образок із зображенням Божої Матері, яка тільки-но погодувала немовля. Образок прикрашає мереживна золота шата, оздоблена діамантами та рубінами. Червоні рубіни символізують любов і торжество життя, а діаманти передають красу і чистоту Божого світу.
На звороті прикраси викарбувана восьмикінцева зірка, а навколо неї – візерунок із рослинних пагонів та квітів лілії. Виїмки на дорогоцінній поверхні заповнені емалями ніжних біло-рожевих відтінків. Це знаки чистоти і святості з відкритого неба, квітуча симфонія Богородиці.
Читайте також: Українські науковці показали срібний хрест XVII століття із зображенням Хрещення
Панагія увінчана золотою короною та хрестом, оздобленими діамантами. Знизу прикраса доповнена скляною підвіскою із сяючими скельцями.
Відсутність авторського тавра та написів обмежує точність датування, але за стилем і технікою виконання коштовність належить до часів барокового стилю в Україні (перша половина 18 століття).
Вшанування Богородиці «Годувальниці» є найстарішим у християнстві. Існує легенда, що одного разу Божа Матір оживила краплею Свого грудного молока немовля, що вмирало. Найдавніше відоме зображення Діви Марії, яка годує немовля Ісуса, висічено на стінах Фаюмського лабіринту в Єгипті, де перші християни таємно здійснювали богослужіння.
Залишити відповідь