“Садиба Барбана” у Києві набуде статусу пам’ятки історії

"Садиба Барбана" у Києві набуде статусу пам'ятки історії

Громадська організація “Садиба Барбана” працює задля набуття будинком статусу “щойновиявлена пам’ятка історії”, пише Успіх in UA.

Про це йдеться на офіційній сторінці Національної наукової медичної бібліотеки України у Facebook.

Так, фахівцями бібліотеки було проведено дослідження і підготовлено історичну довідку періоду, коли в Садибі розміщувалися заклади медицини.

Зокрема, було зібрано інформацію з 1949 по початок 1970-х років, коли в будинку по вул. Обсерваторна, 6 діяла “Перша дитяча соматична лікарня” (на 50 ліжок), а з 1950 по 1959 рр. розташовувалась клінічна дитяча лікарня № 15 Шевченківського р-ну м. Києва як клінічна база Кафедри пропедевтики дитячих хвороб Київського медичного інституту, згодом – з 1959 по 1989 рр. як клінічна база Кафедри педіатрії – 2 Київського інституту удосконалення лікарів (тепер Національний університет охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика).

Із вересня 1950 року кафедру пропедевтики дитячих хвороб очолила доцент О. С. Кошель-Плескунова. До навчального процесу були введені принципи фізіологічного учення І. П. Павлова як при читанні лекцій, так і на практичних заняттях на базі дитячої клініки. Були введені такі нові розділи, як етапи розвитку вищої нервової діяльності у дітей в різні вікові періоди, фізіологічні основи виховання дітей, а також було розширено викладання семіотики захворювань дитячого віку. Однією з перших наукових проблем, які активно досліджувались співробітниками кафедри було вивчення різних питань інфекційної патології у дитячому віці. Низка досліджень присвячена важливій в клінічному плані патології – туберкульозу та одному із найбільш тяжких проявів його – туберкульозному менінгіту.

У 1957 і 1963 рр. на базі лікарні співробітником кафедри Н. Я. Кулик проведено дослідження, де вперше для лікування туберкульозного менінгіту у дітей (з березня 1953 року) було використано препарат фтивазид.

У період 1959 – 1989 на кафедрі працювали асистенти Г. М. Звонарьова, Т. О. Софієнко, Р. Ф. Ярмоленко). У 1974–1989 кафедру очолювала д-р мед. наук, професор Г. М. Тебенчук. Разом з нею працювали доценти Л. А. Кріпак, Л.Г. Більська, О. Д. Преварська, Г. Г. Григорець, І. Р. Орлюк, Н. А. Іроденко. У 1985–1987 працювали асистенти Н. К. Унич, В. Д. Лукащук, Л. М. Литовченко, Л. М. Сінчук, Л. М. Головатюк. У 1989 Кафедра педіатрії – 2 змінила клінічну базу.

Читайте також: На Львівщині знайшли залишки стародавньої культової споруди

Співробітники кафедри проводили також широку науково-дослідну діяльність під керівництвом професорів Е. Г. Городецької та Г. М. Тебенчук. Основний науковий напрям – захворювання органів дихання у дітей (доценти І. Б. Орлюк). Другий напрям – дитяча кардіоревматологія (доцент Звонарьова, асистент Г. Г. Григорець). Третій напрям – вивчення патології органів травлення (асистенти Т. О. Софієнко, доценти Більська, Л. А. Кріпак, проф. Ж. П. Гудзенко, В.Д. Лукашук, асистент Л. М. Головатюк).

“Історія Садиби Барбана – це частина історії медицини і культури, історії Києва та його гостей, а головне – це частина кожного з нас, бережімо і оберігаймо її”, – говорять працівники бібліотеки.

До слова, удинок “Садиба Барбана” став сумновідомим через дії забудовника, що прагнув знищити садибу два роки тому. Завдяки громаді було зупинено свавілля і РНБО винесло рішення щодо збереження “Садиби”.

Успіх in UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *